Aktuální informace
Organizace: Přednášky a cvičení (povinná !)
Přednášky se konají ve středu od 9h30 v posluchárně 201 na Trojance. Cvičení jsou každý týden.
Studijní materiály
Hlavním zdrojem jsou přednášky a skripta Lineární algebra 2 (ISBN 978-80-01-05441-3).
I tento druhý díl je vypracovaný ve spolupráci se studenty tak, aby co nejlépe připravil na zkoušku.
Skripta jsou k dostání v prodejně skript v Dejvicích a v knihovně FJFI. K dispozici jsou i elektronicky zde.
Zadání ke cvičením jsou k dispozici zde (pozor, může v průběhu docházet k jejich úpravám, doplňování příkladů, opravám apod.):
- 1. cvičení – Frobeniova věta,
- 1. cvičení – regulární operátor,
- 2. cvičení – inverzní matice a operátor,
- 3. cvičení – permutace a determinant matice,
- 4. cvičení – determinant,
- 5. cvičení – vlastní čísla a vlastní vektory matic,
- 6. cvičení – vlastní čísla a vlastní vektory operátorů,
- 7. cvičení – hermitovské a kvadratické formy,
- 8. cvičení – hermitovské a kvadratické formy,
- 9. cvičení – skalární součin,
- 10. cvičení – lineární variety,
- 11. cvičení – metrická geometrie,
- 12. cvičení – sdružený operátor a normální operátory.
Podmínky získání zápočtu a zkoušky
Zápočet dostanete, pokud budete mít maximálně 2 absence na cvičeních a pokud budete na cvičení chodit připravení. (To samé platí i pro online účast a připravenost na hodiny.)
Úspěch u zkoušky bude ještě výrazněji než v zimě záviset na vaší práci během semestru. Ta bude hodnocena body, které se přičtou k výsledku zkouškové písemky. Body k dobru můžete získávat:
- Za řešení teoretických domácích úkolů, které budou zadávány na přednáškách. Pozor! Budu úlohy zadávat během online konzultací, neposílejte mi tedy řešení úloh, které zadávám ve videích, ačkoliv i úlohy z videí si ze zájmu řešte. Při řešení DÚ je možné spolupracovat, ale vypracovat je musíte samostatně. Rozhodnete-li se vypracovávat úkoly v týmu, uveďte vždy jména spoluautorů. K teoretické části zkouškové písemky budou přičteny procentuální výsledky z teoretických domácích úkolů s koeficientem 1/2.
- Za kontrolní testy, které budou dva během semestru. Jejich termín bude včas ohlášen v Teams, na přednáškách, na cvičeních i tomto webu. Úspěch v těchto testech vám umožní mít uznanou praktickou část písemné zkoušky (stejně jako tomu bylo v zimním semestru).
- Za aktivitu a připravenost na cvičeních a řešení domácích úkolů. Tyto body udělí dle svého uvážení cvičící. Body budou v rozsahu 0 až 10 a budou ve formě procent přičteny k praktické části zkouškové písemky (stejně jako tomu bylo v zimním semestru).
- Za programovací úlohy. Upřesňující pokyny k programovacím domácím úkolům. K teoretické části zkouškové písemky budou přičteny procentuální výsledky z programovacích úloh s koeficientem 1/10. K praktické části zkouškové písemky budou přičteny procentuální výsledky z programovacích úloh rovněž s koeficientem 1/10.
Zápočty z loňského letního semestru uznávám.
Zkouška je obtížnější než v zimním semestru a doporučuji tedy, abyste se průběžně během semestru připravovali. Písemná část zkoušky má 2 hodiny a má praktickou a teoretickou část. K výsledku vám budou přičteny plusové body za práci v semestru, případně vám bude praktická část uznána z kontrolních testů. Po úspěšném absolvování písemné části vždy následuje část ústní. Z teorie je třeba znát všechny věty a definice a lehčí důkazy a na lepší známku i všechny těžší důkazy.
Přeji vám hodně úspěchů!