Aktuální informace
- Výsledky 1. i 2. kontrolního testu jsou zde. K nahlédnutí dostanete testy na cvikách. Těm, kteří již cvičení před Vánoci nemají, ukážu písemku ve čtvrtek 19. 12.
- Zadání a vzorová řešení 2. kontrolního testu: varianta A bílá, varianta B žlutá varianta C modrá varianta D zelená, vzorová řešení všech variant.
- Zadání a vzorová řešení 1. kontrolního testu: varianta A bílá, varianta B zelená varianta C modrá varianta D žlutá, vzorová řešení všech variant.
Informace ke zkouškám
- Zkouška má písemnou a ústní část. Písemka má část praktickou a teoretickou, každá hodnocena v procentech (0 až 100). V každé z částí musíte získat alespoň 50%, výsledek písemky je pak jejich aritmetický průměr. To je známka z lineární algebry A, s kterou vstupujete k ústní zkoušce. Tato známka může při ústním zkoušení poskočit libovolně nahoru i dolů, může se změnit na variantu B, ale garantuji, že kdo uspěl u písemky, už s nějakou známkou odejde.
- V semestru jste měli možnost získat výhody ke zkoušce:
- Průměr ze dvou kontrolních testů (pokud jste v nich dosáhli alespoň 50 procent) si můžete nechat uznat jako výsledek praktické části písemky.
- K praktické části písemky jsou přičteny body za aktivitu od cvičících ve formě procent (0 až 10).
- Zkoušet budu celý obsah skript kromě následujících věcí: důkaz Steinitzovy věty, kapitola Duální báze, kapitola Projektor, kapitola Doplněk na prostoru nekonečné dimenze, kapitola Lineární geometrie (zkoušet sice v zimě lineární geometrii nebudu, ale probraná na přednáškách byla a v létě se bude považovat její znalost za samozřejmou), kapitola Konvexní množiny. Z kapitoly Polynomy chci jen definice.
- Průběh ústní zkoušky: dostanete papír s cca 3 otázkami/okruhy, máte čas připravit si odpovědi a psát si k nim poznámky na papír. Nic jiného než papír a tužku ke zkoušce nepotřebujete a nesmíte používat. Při zkoušce na nejlepší známky vyžaduji znalost definic, vět včetně důkazů, a to s pochopením souvislostí. Naopak na nejhorší známky D a E není třeba znát důkazy. Rozdíl mezi variantou A a B bych shrnula takto: známku varianty A dávám při porozumění látce, známku varianty B dávám za snahu látku se naučit (ač pochopení občas chybí) a za obstojné počtářské výkony.
- Organizace:
- V KOSu byly vypsány úterní a čtvrteční termíny z LALA (a v jednom případě 13. 1. pondělní a v jednom případě 22. 1. středeční), můžete se zapisovat: 7. 1. (út), 9. 1. (čt), 13. 1. (po), 16. 1. (čt), 22. 1. (st), 28. 1. (út), 30. 1. (čt), 4. 2. (út), 6. 2. (čt), 11. 2. (út), 13. 2. (čt). Termín 13. 1. je otevřený jen pro studenty s uznanými kontrolními testy.
- Pokud jste neuspěli v kontrolních testech, dostavíte se na praktickou část písemky v pondělí před vámi vybraným termínem. Bude trvat 90 minut a obsahovat 4 příklady.
- Ve vámi vybraném termínu se píše nejprve teoretická část písemky, trvá 45 minut.
- Při odevzdání teoretické části písemky vám bude sdělen čas ústní zkoušky. Rezervujte si tedy na zkoušku celý den (teoretická část se bude psát ráno od 9h a ústní může být později odpoledne).
- Kapacita termínu je omezená, můžete se zapisovat jako náhradníci. Pozor, kdo je zapsaný, a nedorazí, dostává automaticky známku F.
- Zapisujte se na zkoušky ve zkouškovém období. Jediný dodatečný termín bude v dubnu.
- Nechoďte zkoušku zkusit jen tak bez přípravy. Na tomto webu najdete spoustu zadání písemek z minulých let. Podobně budou vypadat i ta letošní, navíc příklady do praktické části budou brány ze zadání cvičení. Zbytečně musíme pak vaše testy opravovat a navíc zabíráte místo na termínu spolužákům.
Organizace: Přednášky a cvičení (povinná !)
Každý týden bude jedna či dvě přednášky dle následujícího klíče: každý týden bude přednáška ve čtvrtek od 11h30 v posluchárně 103 a nepravidelně bude přednáška v úterý od 9h30 v posluchárně 103. (Vždy budu předem oznamovat na přednáškách i na této webové stránce v Aktuálních informacích, zda se daný týden přednáška v úterý koná či ne.) Cvičení bude každý týden jedno. Rozvrh cvičení a přednášek najdete zde.
Studijní materiály
Teorie Hlavním zdrojem jsou přednášky a skripta Lineární algebra 1 (od Ľubomíry Dvořákové – nejnovější vydání nebo od Ľubomíry Balkové – dřívější vydání). Skripta si můžete zapůjčit v knihovně FJFI nebo koupit. Vřele vám je doporučuji (dali jsme si s nimi práci a spolupracovali na nich studenti, tak se vám z nich jistě bude dobře učit). Ve skriptech jsme dosud nalezli následující chyby. (Postupně jsou v dalších vydáních opravovány.) Kdo má radši video než přednášky naživo, může se koukat na www.vsprednasky.cz na záznam přednášek z roku 2016.
V úvodu skript je poznámka, že ohvězdičkované partie se týkají těch, kteří chtějí úspěšně absolvovat předmět Lineární algebra plus. Takový předmět již neexistuje, hvězdičky tedy chápejte jako vyznačení obtížnějších partií.
Praxe
Praktické počítání vás čeká na cvikách. Zde jsou k dispozici zadání cvičení i s výsledky. V nich je hned v úvodu shrnuto,
co z teorie máte znát. Zadání obsahují více příkladů, než se stihne na cvičení probrat.
(Příklady doporučené k probrání jsou označeny slovem cvičení.) Doporučuji tedy, abyste si zbylé příklady vyřešili
sami. Pečlivě vyřešené nebo alespoň promyšlené příklady budou cvičící ochotni kontrolovat.
Zadání: Řešení soustav LAR,
Vektorový prostor,
Lineární (ne)závislost,
Báze, dimenze, souřadnice,
Podprostor,
Lineární zobrazení,
Matice a lineární zobrazení.
Další příklady si procvičujte ze
sbírky.
Hlaste mi prosím nalezené chyby.
Podmínky udělení zápočtu a složení zkoušky
Podmínky jsou podobné v předmětech Lineární algebra 1 i Matematická analýza 1. Popsány jsou zde. Doplňující informace:
- Budou se psát dvě kontrolní písemky. Jejich termín bude včas oznámen na těchto stránkách, na přednáškách i na cvičeních. Náplní budou příklady čerpané ze zadání cvičení.
- Praktická část zkouškové písemky bude rovněž vycházet ze zadání cvičení.
- Na přednáškách budu zadávat teoretické úlohy. Jejich řešení je dobrovolné, hodí se jako příprava ke zkoušce. O jejich kontrolu žádejte cvičící, případně mi je vypracované zasílejte emailem.