back to homepage
lekníny
Publications       CV       Výuka       Photoalbum       SOČ

Lineární algebra (01LAL, 01LALA, 01LALB)

Aktuální informace

Informace ke zkouškám

Organizace: Přednášky a cvičení (povinná !)

Každý týden bude jedna či dvě přednášky dle následujícího klíče: každý týden bude přednáška ve čtvrtek od 11h30 v posluchárně 103 a nepravidelně bude přednáška v úterý od 11h30 v posluchárně 103. (Vždy budu předem oznamovat na přednáškách i na této webové stránce v Aktuálních informacích, zda se daný týden přednáška v úterý koná či ne.) Cvičení bude každý týden jedno. Rozvrh cvičení a přednášek najdete zde.

Studijní materiály

Teorie Hlavním zdrojem jsou přednášky a skripta Lineární algebra 1 (od Ľubomíry Dvořákové – nejnovější vydání nebo od Ľubomíry Balkové – dřívější vydání). Skripta si můžete zapůjčit v knihovně FJFI nebo koupit. Vřele vám je doporučuji (dali jsme si s nimi práci a spolupracovali na nich studenti, tak se vám z nich jistě bude dobře učit). Ve skriptech jsme dosud nalezli následující chyby. (Postupně jsou v dalších vydáních opravovány.) Kdo má radši video než přednášky naživo, může se koukat na www.vsprednasky.cz na záznam přednášek z roku 2016.

V úvodu skript je poznámka, že ohvězdičkované partie se týkají těch, kteří chtějí úspěšně absolvovat předmět Lineární algebra plus. Takový předmět již neexistuje, hvězdičky tedy chápejte jako vyznačení obtížnějších partií.

Praxe Praktické počítání vás čeká na cvikách. Zde budou postupně k dispozici zadání cvičení i s výsledky. V nich je hned v úvodu shrnuto, co z teorie máte znát. Zadání obsahují více příkladů, než se stihne na cvičení probrat. (Příklady doporučené k probrání jsou označeny slovem cvičení.) Doporučuji tedy, abyste si zbylé příklady vyřešili sami. Pečlivě vyřešené nebo alespoň promyšlené příklady budou cvičící ochotni kontrolovat.
Zadání: Řešení soustav LAR, Vektorový prostor, Lineární (ne)závislost, Báze, dimenze, souřadnice, Podprostor, Lineární zobrazení, Matice a lineární zobrazení. Další příklady si procvičujte ze sbírky. Hlaste mi prosím nalezené chyby.

Podmínky udělení zápočtu a složení zkoušky

Podmínky jsou podobné v předmětech Lineární algebra 1 i Matematická analýza 1. Popsány jsou zde. Doplňující informace:

Přeji vám hodně úspěchů!
back to homepage