back to homepage
lekníny
Publications       CV       Výuka       Photoalbum       Etudier en France       SOČ

Lineární algebra (01LAL, 01LALA, 01LALB)

Informace ke zkoušce

Aktuální informace

Organizace: Přednášky a cvičení (povinná !)

Každý týden bude jedna či dvě přednášky dle následujícího klíče: každý týden bude přednáška v úterý od 13h30 v posluchárně 103 a jednou za dva týdny bude přednáška v pátek od 9h30 v posluchárně 103. (Vždy budu předem oznamovat na přednáškách i na této webové stránce, zda se daný týden přednáška v pátek koná či ne.) Cvičení bude každý týden jedno. Rozvrh cvičení a přednášek najdete zde.

Studijní materiály

Teorie Hlavním zdrojem jsou přednášky a skripta Lineární algebra 1 (od Ľubomíry Dvořákové – nejnovější vydání nebo od Ľubomíry Balkové – dřívější vydání). Skripta si můžete zapůjčit v knihovně FJFI nebo koupit. Vřele vám je doporučuji (dali jsme si s nimi práci a spolupracovali na nich studenti, tak se vám z nich jistě bude dobře učit). Ve skriptech jsme dosud nalezli následující chyby. (Postupně jsou v dalších vydáních opravovány.)

V úvodu skript je poznámka, že ohvězdičkované partie se týkají těch, kteří chtějí úspěšně absolvovat předmět Lineární algebra plus. Takový předmět již neexistuje, ovšem hvězdičky mají stále svůj význam. Ti, kteří chtějí složit zkoušku z Lineární algebry A 1 (01LALA), musejí umět ze skript veškerou probranou látku včetně ohvězdičkovaných partií. Zatímco ti, kteří se spokojí se známkou z Lineární algebry B 1, mohou ohvězdičkované partie s klidnou myslí přeskočit.

Praxe Praktické počítání vás čeká na cvikách. Zde budou postupně k dispozici zadání cvičení i s výsledky. V nich je hned v úvodu shrnuto, co z teorie máte znát. Zadání obsahují více příkladů, než se stihne na cvičení probrat. (Příklady doporučené k probrání jsou označeny slovem cvičení.) Doporučuji tedy, abyste si zbylé příklady vyřešili sami. Pečlivě vyřešené nebo alespoň promyšlené příklady budou cvičící ochotni kontrolovat. V zadání bude vždy i několik úloh pro zajímavost, které jsou určeny spíše zájemcům o matematické směry.
Zadání: Řešení soustav LAR, Vektorový prostor, Lineární (ne)závislost, Báze a dimenze, Podprostor, Lineární funkcionál a zobrazení, Duální prostor. Další příklady si procvičujte ze sbírky. Hlaste mi prosím nalezené chyby.

Podmínky udělení zápočtu a složení zkoušky z Lineární algebry

Podmínky jsou shodné v předmětech Lineární algebra 1 i Matematická analýza 1. Popsány jsou zde. Doplňující informace:

Přeji vám hodně úspěchů!
back to homepage