[REKLAMA]

Funkce komplexní proměnné

Literatura

Pokud u nějaké věty není napsaný důkaz, tak se podle mé vědomosti na přednášce nedělal.

  1. Rozdíly ve značení
  2. Souvislost a křivky
  3. Variace
  4. Riemannův-Stieltjesův integrál
  5. Holomorfní funkce
  6. Analytické funkce
  7. Cvičení
  8. Křivkový integrál
    1. Goursatova věta
    2. Cauchyova věta pro konvexní množiny
  9. Kořeny holomorfních funkcí
  10. Izolované singularity holomorfní funkce
  11. Liouvillova věta
  12. Cvičení
  13. Princip maximálního modulu
  14. Stejnoměrná konvergence posloupnosti holomorfních funkcí
  15. Obecná Cauchyova věta
    1. Souvislost s homotopií
  16. Laurentovy řady
  17. Reziduová věta
  18. Meromorfní funkce

Rozdíly ve značení

Moje značen튝ovíčkovo značeníVýznam
z,zRez,Imzreálná a imaginární část komplexního čísla z
zzparciální derivace podle z

Souvislost a křivky

Definice. Topologický prostor (X,τ) je nesouvislý, pokud Aτ{,X}:XAτ. Ve vopáčném případě je souvislý. Množina MX je souvislá, jestliže relativní topologický prostor (M,τM) je souvislý.
Věta. Nechť (X,τ) je topologický prostor a MαX,α𝒜 jsou souvislé množiny s neprázdným průnikem. Potom jejich sjednocení je souvislé.
Důsledek. Nechť (X,τ) je topologický prostor a MX,M je souvislá. Potom M je obsažena právě v jedné maximální souvislé množině. Speciálně každý bod je obsažen právě v jedné maximální souvislé množině.
Poznámka. Nechť (X,τ) je topologický prostor. Pro x,yX definujme relaci xyMX souvislaˊ :x,yM. Potom je ekvivalence a její třídy jsou maximální souvislé množiny.
Definice. Maximální souvislé množiny z předchozího tvrzení jsou komponenty souvislosti.
Věta. Nechť (X,τ) je topologický prostor, MX je souvislá a xM. Potom M1M{x} je souvislá.
Důsledek. Nechť (X,τ) je topologický prostor a MX je souvislá. Potom M je souvislá.
Důsledek. Souvislé komponenty jsou uzavřené.
Věta. Nechť (X,τ),(Y,τ) jsou topologické prostory, f:XY je spojitá a MX je souvislá. Potom f(M) je souvislá.
Definice. Nechť (X,τ) je topologický prostor. Křivka v X je spojité zobrazení γ:IX, kde I je kompaktní interval kladné délky. Značíme γ𝒞(I,X). Její obor hodnot γ(I)Γ je její geometrický obraz. Je-li γ prosté zobrazení, křivka je jednoduchá neboli Jordanův oblouk.
Poznámka. Křivka je spojitý obraz souvislé (dokážeme později) a kompaktní množiny, tudíž je také souvislá a kompaktní.
Definice. Topologický prostor (X,τ) je křivkově souvislý, pokud každé dva body lze spojit křivkou, tedy x,yX,γ𝒞([α,β],X):γ(α)=xγ(β)=y
Poznámka. Nechť (X,τ) je topologický prostor. Pro x,yX zaveďme relaci xyx,y lze spojit krˇivkou. Tato relace je ekvivalence a její třídy jsou křivkově souvislé podmnožiny, které nazveme křivkově souvislé komponenty.
Věta. Je-li topologický prostor (X,τ) křivkově souvislý, potom je souvislý.
Věta. Je-li (V,τ) topologický vektorový prostor nad a MX je konvexní, potom je křivkově souvislá.
Věta. Nechť Mn je omezená. Potom nM má právě jednu neomezenou souvislou komponentu.
Věta. Množina M je souvislá právě tehdy, pokud je to prázdná množina nebo interval.
Příklad (topologická sinusoida). Definujme množiny M1{(x,sin1x)|x(0,1]},MM1{(0,0)}. Potom M je souvislá, ale není křivkově souvislá.
Definice. Nechť (X,τ) je topologický prostor a 𝒱 je nějaká vlastnost. Říkáme, že X má vlastnost 𝒱 lokálně, pokud pro každý bod a jeho okolí existuje otevřené podokolí s vlastností 𝒱.
Věta. Nechť topologický prostor (X,τ) má vlastnost 𝒱 lokálně a Gτ. Potom G má vlastnost 𝒱 lokálně.
Věta. Je-li topologický prostor (X,τ) souvislý a lokálně křivkově souvislý, potom je souvislý.
Věta. Normovaný vektorový prostor je lokálně křivkově souvislý.
Důsledek. Otevřená množina v n je křivkově souvislá, právě když je souvislá.
Definice. Křivka γ:[α,β]X je uzavřená, pokud γ(α)=γ(β).
Definice. Křivka γ:[α,β]X je Jordanova nebo jednoduchá uzavřená, pokud je uzavřená a prostá na [a,b).
Poznámka. Ztotožníme-li body α,β, dostaneme kružnici S1. Jordanovu křivku potom můžeme brát jako prosté spojité zobrazení γ:𝒞(S1,X).
Věta (Jordan 1887). Nechť γ je Jordanova křivka v 2. Potom 2γ má právě dvě souvislé komponenty, jednu omezenou a jednu neomezenou, a γ je jejich společná hranice.
Definice. Nechť γ je Jordanova křivka v 2. Potom omezená komponenta 2γ je její vnitřek intγ a neomezená komponenta 2γ je její vnějšek extγ.
Definice. Nechť (X,τ) je topologický prostor. Uzavřená křivka γ𝒞([α,β],X) je homotopická nule, pokud existuje spojité zobrazení H𝒞([α,β]×[0,1],X) takové, že Zobrazení H je její homotopie. Intuitivně tento pojem vyjadřuje, že křivku je možné spojitě „smrsknout“ do jednoho bodu.
Definice. Topologický prostor (X,τ) je jednoduše souvislý, pokud je křivkově souvislý a každá uzavřená křivka je homotopická nule.
Věta. Nechť V je topologický vektorový prostor a MV je konvexní. Potom M je jednoduše souvislá.
Poznámka. Nechť S2{x3|x2=1} je jednotková sféra. Stereografická projekce z S23 do 2 funguje tak, že sféru postavíme na počátek a její horní pól spojíme polopřímkou s každým jiným bodem. Bod promítneme tam, kde se polopřímka protne s rovinou. Akorát samotný horní pól se nikam nepromítne. Formálně: π:S2{(0,0,1)}2 π(x,y,z)(x1z,y1z) π1(x,y)=(2xx2+y2+1,2yx2+y2+1,x2+y21x2+y2+1) Provedeme-li u 2 jednobodovou kompaktifikaci (viz FANA1), můžeme horní pól koule identifikovat s nekonečnem.
Věta (Jordan pro sféru). Nechť γ je Jordanova křivka v S2. Potom S2γ má právě dvě souvislé komponenty a γ je jejich společná hranice.
Věta (Jordan – pokračování). Nechť γ je Jordanova křivka v 2. Potom intγ je jednoduše souvislý.
Definice. Nechť p2 a γ𝒞(α,β,2) je uzavřená křivka neprocházející bodem p. Index bodu p vzhledem ke křivce γ vyjadřuje, kolikrát křivka γ „oběhne“ kolem bodu p, přičemž oběhnutí v záporném směru počítáme záporně. Značíme indγ(p). Formálně definujeme Γp:[α,β]S1,Γp(t)γ(t)pγ(t)p2. Vezmeme-li projekci π~:S1,π~(x)(cosx,sinx), najdeme funkci Γ~p:[α,β] takovou, že Γp=π~Γ~p. Tato funkce je definovaná jednoznačně až na konstantu. Zřejmě je Γ~p(β)Γ~p(α)=2πk,k. Index definujeme jako toto k.
Věta. Nechť γ je uzavřená křivka v 2. Potom funkce (p:2γ)indγ(p) je spojitá, tudíž na každé souvislé komponentě je index konstantní.
Věta. Nechť γ je uzavřená křivka v 2 a p je z neomezené souvislé komponenty 2γ. Potom indγ(p)=0.
Věta. Nechť γ je Jordanova křivka v 2. Potom indγ(extγ)=0 a s{±1}:indγ(intγ)=s.
Definice. Je-li v předchozí větě s=1, potom γ je kladně orientovaná křivka, jinak je to záporně orientovaná křivka.

Variace

Definice. Nechť α,β,α<β. Dělení intervalu [α,β] je konečná posloupnost σ=(tk)k=0n, kde α=t0<t1<<tn=β. Množinu všech dělení intervalu [α,β] budeme značit 𝒟(α,β). Hrubost dělení je d(σ)maxkn^|tktk1|.
Definice. Nechť φ:[α,β]. Variace φ je Vαβ(φ)sup{k=1n|φ(tk)φ(tk1)||(tk)k=0n𝒟(α,β)} Je-li γ𝒞([α,β],) křivka, potom Vαβ(γ) je její délka.
Věta (substituce). Nechť φ:[α1,β1],ω:[α2,β2][α1,β1], přičemž ω je monotónní. Potom Vα1β1(φ)=Vα2β2(φω).
Věta (aditivita). Nechť φ:[α,β],τ(α,β). Potom Vαβ(φ)=Vατ(φ)+Vτβ(φ).
Definice. Křivka γ𝒞([α,β],) je regulární, pokud je po částech 𝒞1, tedy existuje dělení (tk)k=0n𝒟(α,β) takové, že kn^:γ𝒞1([tk1,tk],)
Věta. Nechť γ:[α,β] je regulární křivka. Potom Vαβ(γ)=αβ|γ(t)|dt<
[REKLAMA]

Riemannův-Stieltjesův integrál

Definice. Nechť σ=(τk)k=0n𝒟(α,β) a kn^:τk[tk1,tk]. Dělení s vyznačenými body je dvojice posloupností σ*((tk)k=0n,(τk)k=1n). Definujeme d(σ*)d(σ) a značíme D*(α,β) množinu všech dělení [α,β] s vyznačenými body.
Definice. Nechť f,g[α,β] a σ*D*(α,β). Potom Riemannův-Stieltjesův integrální součet je S(σ*,f,g)k=1nf(τk)(g(tk)g(tk1))
Definice. Nechť f,g[α,β]. Číslo je Riemannův-Stieltjesův integrál f podle g, pokud ε+,δ+,σ*𝒟*(α,β),d(σ*)<δ:|S(σ*,f,g)|<ε Značíme =αβfdg=αβf(t)dg(t). f je integrovaná funkce a g je integrující funkce. Speciálně pokud g=id, potom jde o Riemannův integrál.
Věta. Nechť f,g[α,β]. Integrál αβfdg existuje, právě když pro každou posloupnost vyznačených dělení (σN*)N=1D*(α,β) platí limNd(σN*)=0limNS(σN*,f,g) Pokud existuje, potom limita napravo nezávisí na volbě (σN*) a je rovna αβfdg.
Věta (linearita). Nechť f1,f2,g1,g2:[α,β] a existují αβfdg pro i2^. Potom pro každá a1,a2,b1,b2 existuje αβ(a1f1+a2f2)d(b1g1+b2g2)=j,k=12ajbkαβfjdgk
Věta. Nechť f,g[α,β],f𝒞([α,β]),Vαβ(g)<. Potom existuje αβfdg a platí |αβfdg|fCVαβ(g)
Věta (aditivita v mezích). Nechť f,g[α,β],τ(α,β),fC,c([α,β]),Vαβ(g)<. Potom αβfdg=ατfdg+τβfdg
Věta (substituce). Nechť f,g[α1,β1], ω[α2,β2][α1,β1] je spojitá monotónní funkce a existuje α1β1fdg. Potom existuje α2β2fωd(gω)=±α1β1fdg kde znaménko závisí na tom, jestli je ω rostoucí, nebo klesající.
Věta (bubun sekibun). Nechť f,g:[α,β] a existuje αβfdg. Potom existuje αβgdf a platí αβfdg+αβgdf=f(β)γ(β)f(α)g(α)
Věta. Nechť f𝒞([α,β],) a γ:[α,β] je regulární křivka. Potom αβfdγ=αβf(t)γ(t)dt

Holomorfní funkce

Písmenem Ω budeme značit neprázdnou otevřenou podmnožinu .

Definice. Je-li Ω souvislá, potom je to oblast.
Definice. Nechť a,r+. Kruh se středem a o poloměru r je D(a,r){z||za|<r}
Definice. Nechť f:Ω,z0Ω. Číslo f(z0) je derivace f podle komplexní proměnné, pokud existuje f(z0)limzz0f(z)f(z0)zz0 Ekvivalentně na okolí z0 je f(z)=f(z0)+f(z0)(zz0)+R(z), kde limzz0|R(z)||zz0|=0
Poznámka (srovnání s derivací v 2). K funkci f:Ω přiřaďme funkci f~:Ω~22, kde f~(x,y)(f(x+iy),f(x+iy)) Funkce f~ má v bodě (x0,y0) derivaci Ldf~(x0,y0), pokud f(x,y)=f(x0,y0)+L(xx0,yy0)+R~(x,y), kde lim(x,y)(x0,y0)R~(x,y)2(xx0,yy0)2=0 Pokud existuje f(x0+iy0)=(α+iβ), potom existuje i df~(x0,y0)=(αββα). A to samé platí i obráceně. Pokud ale df~ existuje, ale nemá tento speciální tvar, potom f(x0+iy0) už existovat nebude. Formálně to ukážeme v následující větě.
Věta (Cauchy-Riemannovy rovnice). Nechť f:Ω a z0,z0x0+iy0. Definujme f~(x,y)(f(x+iy),f(x+iy)) Potom existuje f(z0) právě tehdy, pokud existuje df~(x0,y0) a platí 1f1(x0,y0)=2f2(x0,y0)2f1(x0,y0)=1f2(x0,y0) V takovém případě f(z0)=xf1(x0,y0)+ixf2(x0,y0).
Věta (derivace složené funkce, pro reálné funkce více proměnných). Nechť F:mn,G:np,am,bF(a) a existují df(a),dg(b). Potom existuje d(GF)(a)=dG(b)df(a).
Věta (derivace složené funkce pro funkce komplexní proměnné). Nechť U,V jsou otevřené, f:U,g:V,f(u)V,z0U,w0f(z0) a existují f(z0),g(w0). Potom (gf)(z0)=g(w0)f(z0).
Definice. Je-li z,zx+iy, budeme formálně psát zxiy2,zx+iy2.
Poznámka. Komplexní čísla můžeme psát v polárních souřadnicích: x+iy=rexp(iϕ) r=x2+y2,ϕ=arctan2(y,x) x=rcosϕ,y=rsinϕ x=cosϕrsinϕrϕ y=sinϕr+cosϕrϕ z=exp(iϕ)2(rirϕ) z=exp(iϕ)2(r+irϕ)
Definice. Funkce f:Ω je holomorfní, pokud má derivaci v každém bodě. Množinu všech holomorfních funkcí značíme H(Ω).
Poznámka. Pokud pro f:Ω,z0Ω existuje f(z0), potom f je spojitá v z0.
Poznámka. Pokud f,g:Ω,λ,z0Ω a existují f(z0),g(z0), potom platí (λf+g)(z0)=λf(z0)+g(z0) (fg)(z0)=f(z0)g(z0)+f(z0)g(z0)
Poznámka. Z věty o derivaci složené funkce plyne, že složení dvou holomorfních funkcí je holomorfní.
Lemma. Nechť U2 je otevřená množina a f:U,(x0,y0)U. Definujme f~:22,f~(x,y)(f(x,y),f(x,y)) Existuje-li df~(x0,y0), potom (ξ,η)2:(1,i)df~(x0,y0)(ξ,η)=zf(x0,y0)ζ+zf(x0,y0)ζ kde ζξ+iη.
Věta. Nechť f:Ω má jako funkce 22 všechny parciální derivace spojité na Ω. Potom f je holomorfní na Ω, právě když splňuje Cauchy-Riemannovy rovnice: zf(x,y)=0,(x+iy)Ω V takovém případě f(z)=zf(z,z).
Cvičení. Nechť Ω(,0],zΩ,zrexpiϕ,r+,ϕ(π,π). Definujme komplexní logaritmus: lnzlnr+iφ Dokažte, že je to holomorfní funkce, a spočtěte derivaci.
Cvičení. Pro a definujme komplexní exponenciálu: expan=0ann! Dokažte, že expaexpb=exp(a+b).
Příklad. Nechť Ω(,0],a,zΩ. Definujme komplexní mocninu: zaexp(alnz) Dokažte, že platí zazb=za+b a funkce je holomorfní vzhledem k z. Určete její derivaci.

Analytické funkce

Připomeneme z MAN2:

Věta. Nechť I je interval, un:𝒞1(I,), řada u(x)n=0un(x) konverguje alespoň v jednom bodě x0I a řada v(x)n=0un(x) konverguje lokálně stejnoměrně na I. Potom řada u také konverguje lokálně stejnoměrně na I, u𝒞1(I) a platí u=v.
Definice. Nechť a a cn,n. Potom poloměr konvergence mocninné řady n=0cn(za)n je R1lim supn|cn|n
Věta. Zderivovaná řada n=1ncn(za)n1 má stejný poloměr konvergence jako n=0cn(za)n.

Teď už zpátky k něčemu novému.

Definice. Funkce f:Ω je analytická na Ω, pokud existují aΩ,r+ takové, že D(a,r)Ω a f lze na D(a,r) vyjádřit jako konvergentní mocninnou řadu se středem v a.
Věta. Nechť mocninná řada f(z)n=0cn(za)n má poloměr konvergence R(0,]. Potom fH(D(a,R)) a platí f(z)=n=1ncn(za)n1.
Definice. Nechť f:Ω. f lze na Ω vyjádřit mocninnou řadou, pokud pro všechny D(a,r)Ω lze f zapsat jako mocninnou řadu se středem v a.

Cvičení

Cvičení. Nechť Ω02πi,ΩΩ0{0}. Definujme f:Ω0: f(z)zexpz1 Tato funkce je holomorfní, protože je to podíl dvou holomorfních funkcí. Ukažte, že má limitu v nule. Dodefinujeme-li ji, aby byla definovaná na Ω, můžeme ji na nějakém D(0,r) rozvinout do mocninné řady, čímž definujeme Bernoulliova čísla: f(z)n=0Bnn!zn Najděte poloměr konvergence a spočtěte B0,B1,B2. Dokažte, že pro všechna lichá n3 je Bn=0. Dokažte, že pro n platí k=0n1Bkk!(nk)!=[n=1]
Cvičení. Mějme a,Ω{a},f(z)1za. Zjevně fH(Ω). Pro dané z0a vyjádřete f(z) jako mocninnou řadu na okolí z0.
[REKLAMA]

Křivkový integrál

Definice. Nechť γ:[α,β] je regulární křivka a f𝒞(γ). Potom integrál f podle γ je γf=γf(z)dzαβf(γ(t))γ(t)dt
Poznámka. |γf|=|αβf(γ(t))γ(t)dt|f𝒞(γ)Vαβ(γ)
Poznámka (substituce). Nechť γ:[α,β] je regulární křivka, f𝒞(γ) a ω:[α1,β1][α,β] je 𝒞1 bijekce splňující ω(t)>0,t[α1,β1] (z čehož plyne ω(α1)=α,ω(β1)=β). Označme γ1γω; zřejmě γ1=γ. Potom γ1f=α1β1f(γ1(t))γ1(t)dt=α1β1f(γ(ω(t)))γ(ω(t))ω(t)dt=sω(t)αβf(γ(s))γ(s)ds=γf
Poznámka (vopáčná křivka). Nechť γ:[α,β] je regulární křivka, f(γ) a ω:[α,β][α,β],ω(t)α+βt. Označme γ1γω; zřejmě γ1=γ. Potom γ1f=αβf(γ1(t))γ1(t)dt=αβf(γ(ω(t)))γ(ω(t))ω(t)dt=sω(t)βαf(γ(s))γ(s)ds=γf Řekneme, že γ1 je vopáčná křivka ke γ. Značíme γ1=γ.
Věta. Nechť γ:[α,β] je regulární křivka, φ,ψ𝒞(γ). Pro Ωφ(γ) položme f:Ω,f(z)γψ(ζ)φ(ζ)zdζ Potom f lze na Ω vyjádřit jako mocninnou řadu.
Příklad. Je-li a,r+, potom kladně orientovaná kružnice je křivka γ(t)a+rexpit,t[0,2π]. Její vopáčnou křivkou je záporně orientovaná kružnice γ~(t)a+rexp(it),t[0,2π].
Příklad. Úsečka mezi body a,b, kterou značíme [a,b] je křivka γ(t)a+(ba)t=(1t)a+tb,t[0,1]. Pro integrál po úsečce platí [a,b]f=(ba)01f(a+(ba)t)dt Snadno ověříme, že [b,a] je vopáčná křivka k [a,b].
Příklad. Pro a,b,c máme trojúhelník (a,b,c)[a,b,c]κ. Jeho obvod je křivka, přičemž s trochou pochybného značení můžeme psát (a,b,c)=[a,b]⊕︎[b,c]⊕︎[c,a] Pro integrál máme (a,b,c)f=[a,b]f+[b,c]f+[c,a]f Sudé permutace (a,b,c),(b,c,a),(c,a,b) jsou ekvivalentní křivky. Liché permutace (b,a,c),(a,c,b),(c,b,a) jsou k nim vopáčné křivky.
Definice. Nechť γ:[α,β] je regulární uzavřená křivka a zγ. Potom index bodu z vzhledem ke γ je indγ(z)12πiγdζζz
Věta. Nechť γ:[α,β] je regulární uzavřená křivka a Ωγ. Potom funkce indγ:Ω nabývá celočíselné hodnoty, je konstantní na každé souvislé komponentě a na neomezené komponentě nabývá hodnotu 0.

Goursatova věta

Cauchyova věta pro konvexní množiny

Věta. Nechť fH(Ω). Potom f lze vyjádřit na Ω mocninnou řadou.
Důkaz. Nechť D(a,r)Ω. Pro r(0,r),t[0,2π] definujme γ(t)a+rexp(it). Zřejmě D(a,r) je konvexní a pro všechna zD(a,r) platí indγ(z)=1, takže podle předchozí věty je f(z)=12πiγf(ζ)ζzdζ Podle nějaké dávno dokázané věty víme, že f lze na D(a,r) vyjádřit mocninnou řadou, takže f(z)=n=0cn(za)n,cn=f(n)(a)n! Jelikož cn nezávisí na r, toto vyjádření funguje na celém D(a,r), tudíž i na celém Ω.
Důsledek. Nechť f:Ω. Potom následující výroky jsou ekvivalentní:
Důsledek. Je-li fH(Ω), potom fH(Ω).
Důkaz. fH(Ω)f je analytickaˊf je analytickaˊfH(Ω)
Důsledek. Je-li fH(Ω), potom má derivace všech řádů.
Věta (Morera). Nechť f𝒞(Ω) a pro každý trojúhelník ΔΩ platí Δf=0. Potom fH(Ω).
Důkaz. Nechť D(a,r)Ω. Jak už jsme dokázali, z toho, že pro všechny trojúhelníky v D(a,r) je integrál nulový, plyne, že existuje antiderivace FH(D(a,r)) splňující f=F. Tudíž i fH(D(a,r)). Jelikož jsme a volili libovolně, fH(Ω).
[REKLAMA]

Kořeny holomorfních funkcí

Definice. Pro fH(Ω) budeme značit 𝒵(f)f1({0}).
Poznámka. Nechť U1,U2 jsou otevřené a neprázdné a g1H(U1),g2H(U2) splňují zU1U2:g1(z)=g2(z). Potom existuje právě jedna gH(U1U2) taková, že g|U1=g1,g|U2=g2.
Poznámka. Nechť fH(Ω),aΩ. Potom f je nulová na nějakém okolí a právě tehdy, pokud všechny její derivace v a jsou nulové.
Věta. Nechť fH(Ω),aΩ, přičemž f není všude rovna nule na žádném okolí a. Potom existují jednoznačná m0,gH(Ω) taková, že g(a)0 a zΩ:f(z)=(za)mg(z)
Důsledek. Nechť fH(Ω),aΩ,f(a)=0. Potom buď f je nulová na nějakém okolí a, nebo a je izolovaný kořen.
Důsledek. Nechť fH(Ω) a aΩ je izolovaný kořen. Potom existují jednoznačná m0,gH(Ω) taková, že g(a)0 a zΩ:f(z)=(za)mg(z)
Definice. m z předchozí věty je násobnost kořenu a.
Věta. Nechť Ω je oblast a fH(Ω). Potom buď f=0 (neboli 𝒵(f)=Ω), nebo 𝒵(f) nemá hromadný bod.
Poznámka. Nechť U je otevřená. Potom existuje posloupnost kompaktních množin (Kn), jejíž sjednocení je celé U.
Důsledek. Nechť Ω je souvislá a fH(Ω) není všude nulová. Potom 𝒵(f) je nejvýše spočetná.
Důsledek. Nechť Ω je souvislá a f,gH(Ω). Má-li množina {zΩ|f(z)=g(z)} hromadný bod, potom se funkce rovnají.
Poznámka. Existuje právě jedno prodloužení funkce ln na (,0], ale na celé ji prodloužit nelze.
Příklad. Na Ω{0} definujme funkci f(z)sinπz. Kořeny této funkce mají hromadný bod 0, ale to nám nevadí, protože neleží v Ω.

Izolované singularity holomorfní funkce

Definice. Pro a,r+ budeme značit D(a,r)D(a,r){a}.
Definice. Nechť Ω je oblast, aΩ a fH(Ω{a}). Potom f má v a izolovanou singularitu. Je-li možné f rozšířit na celé Ω tak, aby pořád byla holomorfní, jde o odstranitelnou singularitu.
Věta. Nechť aΩ,fH(Ω{a}). Potom singularita je odstranitelná právě tehdy, pokud pro nějaké r+ je D(a,r)Ω a f je omezená na D(a,r).
Definice. Nechť aΩ,fH(Ω{a}). f má v a pól řádu m, pokud existují c1,,cm,cm0 taková, že funkce f(z)k=1mck(za)k má v a odstranitelnou singularitu. Tato suma se nazývá hlavní část f v a.
Definice. Nechť aΩ,fH(Ω{a}). f má v a podstatnou singularitu, pokud pro všechny D(a,r)Ω je f(D(a,r)) hustá podmnožina .
Lemma. Nechť aΩ,fH(Ω{a}).
  1. Má-li f v a odstranitelnou singularitu, potom limaf.
  2. Má-li f v a pól, potom limaf=.
  3. Má-li f v a podstatnou singularitu, potom neexistuje limaf.
Věta. Nechť aΩ,fH(Ω{a}). Potom nastane právě jedna z možností:
  1. f má v a odstranitelnou singularitu.
  2. f má v a pól.
  3. f má v a podstatnou singularitu.
Příklad. Funkce f(z)exp1z na množině Ω{0} má podstatnou singularitu v bodě 0.

Liouvillova věta

Věta (Parsevalova rovnost pro funkci komplexní proměnné). Nechť a,R+{+} a fH(D(a,R)) má tvar mocninné řady f(z)=n=0cn(za)n Potom pro všechna r(0,R) platí n=0|cn|2r2n=12π02π|f(a+rexpiθ)|2dθ
Věta (Liouville). Je-li fH() omezená na , potom je konstantní.
Věta (základní věta algebry). Každý komplexní polynom stupně alespoň 1 má kořen.
[REKLAMA]

Cvičení

Věta. Nechť A0+ a (bn). Potom lim supnAbn=Alim supnbn
Věta. Nechť (an),(bn) a limnan=A0+. Potom lim supnanbn=Alim supnbn
Cvičení. Na Ω{±i} definujme funkci f(z)1z2+1 Vyjádřete tuto funkci jako mocninnou řadu kolem daného z0Ω. Určete poloměr konvergence.
Věta. Nechť A nemá hromadný bod a fH(A) nemá odstranitelnou singularitu v žádném bodě A. Potom pro všechna z0A lze f vyjádřit jako mocninnou řadu se středem z0 a poloměrem konvergence Rdist(z0,A)>0.
Poznámka. Nechť fH(Ω),z0=x0+iy0Ω,f(z0)α+iβ0. Vezmeme-li f jako funkci 22, potom snadno ověříme, že jakobián je nenulový, takže má inverzi na okolí (x0,y0).
Cvičení. Nechť Ω je souvislá. Najďěte všechny fH(Ω) takové, že f(Ω).
Cvičení. Spočtěte [i,2+3i]zexpz2dz

Princip maximálního modulu

Věta. Nechť a,R(0,],fH(D(a,R)). Potom pro všechna r(0,R) platí |f(a)|maxθ|f(a+rexpiθ)| přičemž rovnost nastane právě tehdy, pokud f je konstantní.
Důsledek. Nechť a,R(0,],fH(D(a,R)) a navíc zD(a,R):f(z)0. Potom pro všechna r(0,R) platí |f(a)|minθ|f(a+rexpiθ)|
Věta (princip maximálního modulu). Nechť Ω je souvislá a fH(Ω) není konstantní. Potom |f| nemá v Ω lokální maximum.
Důsledek. Nechť Ω je souvislá a fH(Ω) není konstantní a nemá kořen v Ω. Potom |f| nemá v Ω lokální minimum.
Důsledek. Nechť Ω je souvislá a omezená a fH(Ω),f𝒞(Ω). Potom maxzΩ|f(z)|=maxzΩ|f(z)| Navíc pokud f není konstantní, potom aΩ:|f(a)|<maxzΩ|f(z)|

Stejnoměrná konvergence posloupnosti holomorfních funkcí

Věta (Cauchyův odhad). Nechť a,R+,fH(D(a,R)) a |f| je na D(a,R) omezená konstantou M+. Potom n0:|f(n)(a)|n!MRn
Definice. Nechť fj:Ω pro každé j a f:Ω. Posloupnost (fj) konverguje stejnoměrně na kompaktních podmnožinách Ω, pokud konverguje stejnoměrně k f na každé kompaktní KΩ.
Definice. Nechť fj:Ω pro každé j a f:Ω. Posloupnost (fj) konverguje lokálně stejnoměrně na Ω, pokud pro každé aΩ existuje okolí UaΩ, na němž (fj) konverguje stejnoměrně k f.
Poznámka. Posloupnost konverguje stejnoměrně na kompaktních podmnožinách, právě když konverguje lokálně stejnoměrně.
Věta. Nechť fjH(Ω) pro každé j (fj) konverguje stejnoměrně k f:Ω na kompaktních podmnožinách Ω. Potom fH(Ω) a fjf na kompaktních podmnožinách Ω.

Obecná Cauchyova věta

Definice. Nechť Γ(γ1,,γn) je soubor regulárních uzavřených křivek v Ω. Značíme Γj=1nγj Pro f𝒞(Γ) značíme Γfi=1nγjf Pro aΓ značíme indΓ(a)12πiΓdzza=j=1nindγj(a)
Věta (Cauchy). Nechť Γ je soubor uzavřených křivek v Ω, aΩ:indΓ(a)=0 a fH(Ω). Potom
Důsledek. Nechť Γ0,Γ1 jsou soubory regulárních uzavřených křivek v Ω a pro všechna aCΩ je indΓ0(a)=indΓ1(a). Potom pro každou fH(Ω) je Γ0f=Γ1f.
Důsledek. Nechť γ je regulární Jordanova křivka v Ω a intΓΩ. Potom fH(Ω):γf=0.

Souvislost s homotopií

Laurentovy řady

Definice. Nechť a a r1,r2[0,],r1<r2. Potom mezikruží se středem a a poloměry r1,r2 je P(a,r1,r2){z|r1<|za|<r2}=D(a,r2)D(a,r1)
Definice. Nechť a,(cn)n. Potom Laurentova řada v proměnné z je n=cn(za)n=n=1cn(za)nhlavnıˊ cˇaˊst+n=0cn(za)nregulaˊrnıˊ cˇaˊst
Věta. Nechť a,(cn)n. Označme R+polomeˇr konvergence n=0cnwn Rpolomeˇr konvergence n=1cnwn Jestliže 1R<R+, potom Laurentova řada konverguje lokálně stejnoměrně na P(a,1R,R+) a její součet f je na tomto mezikruží holomorfní. Navíc pro každé r(1R,R+),n platí cn=12πiγrf(z)(za)n+1dz kde γr(t)a+rexpit,t[0,2π].
Důsledek. Nechť a,r1,r2[0,],r1<r2,fH(P(a,r1,r2)). Lze-li f vyjádřit jako Laurentovu řadu, potom toto vyjádření je jednoznačné.
Poznámka. Mějme funkci vyjádřenou jako Laurentovu řadu na P(a,r1,r2): f(z)=n=cn(za)n Nechť γ je uzavřená regulární křivka v P(a,r1,r2) a pro každé wD(a,r1) je indγ(w)=1. Potom pro všechna n platí cn=12πiγf(z)(za)n+1dz
Lemma. Nechť a,r+. Definujme γr(t)a+rexpit,t[0,2π]. Nechť f𝒞(γr). Označme g:γ2,g(z)12πiγrf(w)wzdw cn12πiγrf(w)(wa)n+1dw Potom pro všechna zintγr=D(a,r) platí g(z)=n=0cn(za)n a pro všechna zextγr=D(a,r) platí g(z)=n=1cn(za)n TBD
Věta. Nechť a,r1,r2[0,],r1<r2,fH(P(a,r1,r2)). Potom f lze jednoznačně vyjádřit jako Laurentovu řadu.
Poznámka (izolovaná singularita). Nechť fH(D(a,r)). Podle předchozí věty můžeme f vyjádřit na D(a,r)=P(a,0,r) jako Laurentovu řadu: f(z)=n=cn(za)n Potom
Poznámka. Nechť fH(P(a,r1,r2)). Potom nutně R+r2,R1r1. Označme Q(z)n=1cn(za)n Potom QH(D(a,r1)). Speciálně pro r1=0 je QH({a}).

Reziduová věta

Definice. Nechť fH(D(a,r)). Potom reziduum f v bodě a, značeno resa(f), je koeficient c1 její Laurentovy řady v bodě a.
Věta (reziduová). Nechť AΩ nemá v Ω hromadný bod, fH(ΩA), Γ=(γ1,,γn) je soubor regulárních uzavřených křivek v ΩA a wΩ,indΓ(w)=0. Potom Γf=2πiaAindΓ(a)resa(f)

Meromorfní funkce

Definice. Funkce f:Ω je meromorfní na Ω, pokud existuje množina AΩ, která nemá hromadný bod v Ω, fH(ΩA) a f má pól v každém bodě A.
Definice. Pro meromorfní funkci f označme 𝒵(f){zΩ|f(z)=0} 𝒫(f){zΩ|f(z)=}
Lemma. Nechť n,n2, Un je oblast a AU nemá hromadné body v U. Potom UA je souvislá.
Věta. Nechť f0 je meromorfní na oblasti Ω. Potom 𝒵(f) nemá v Ω hromadný bod, 1f je meromorfní na Ω a 𝒵(1f)=𝒫(f),𝒫(1f)=𝒵(f).
Věta (Cauchyův princip argumentu). Nechť f je holomorfní funkce na Ω, γ je regulární kladně orientovaná Jordanova křivka v Ω, int(γ)Ω a 𝒵(f)γ=,𝒫(f)γ=. Potom 12πiγff=a𝒵(f)int(γ)mult(a,f)a𝒫(f)int(γ)ord(a,f) kde mult(a,f) je násobnost kořene a ord(a,f) je řád pólu.
Věta (Rouché). Nechť f,gH(Ω), γ je regulární Jordanova křivka v Ω, int(γ)Ω a zγ:|f(z)g(z)|<|f(z)| Potom f a g mají v int(γ) stejný počet kořenů, přičemž je počítáme včetně násobnosti.