next up previous
Další: 7. Vlastní výsledky Výš: 6. Metody vyšetřování Předchozí: A) Adiabatické metody


B) Iterační metody typu KAM (Kolmogorov, Arnold, Moser)

Kvantová metoda KAM hledá inspiraci ve slavném výsledku z klasické mechaniky. Původně byla navržena Bellissardem [9] a dále byla rozvinuta v některých dalších článcích [10,11,12]. Tato metoda je iterativní a jejím cílem je diagonalizovat v limitě Floquetův hamiltonián \( K \).

Nastíníme, o jaký typ výsledku se jedná. Floquetův hamiltonián je tvaru

(c) \begin{displaymath}
% latex2html id marker 372K_{\beta ,\omega }=-\mathrm{i}\partial _{t}+H_{0}+\beta \, V(\omega t)\, ,
\end{displaymath}

kde \( \beta \) je vazebná konstanta,

\begin{displaymath}
\omega =\frac{2\pi }{T}\in [\, a,b\, ]\end{displaymath}

je frekvence uvažovaná jako další parametr s hodnotami ležícími v jistém omezeném intervalu, \( V(t) \) je \( 2\pi \)-periodická operátorová funkce. Předpoklady jsou zhruba následující. Spektrum operátoru \( H_{0} \) je diskrétní a splňuje růstovou podmínku (gap condition) a operátorová funkce \( V(t) \) je regulární vzhledem ke vhodně zvolené normě.

Za těchto předpokladů lze ukázat, že pro dostatečně malé hodnoty vazebné konstanty \( \beta \) existuje podmnožina nerezonančních frekvencí \( \Omega _{\beta }\subset [\, a,b\, ] \), jejíž Lebesgueovu míru lze odhadnout ze zdola (je kladná), a taková, že pro každé \( \omega \in \Omega _{\beta } \) \( K_{\beta ,\omega } \) čistě bodové spektrum.

Poznámka  

Hlavním technickým problémem při důkazu výsledků založených na metodě typu KAM je tzv. problém malých dělitelů, který vyvstává během iteračního procesu. K eliminaci malých dělitelů se používají odhady podobné diofantovským odhadům v teorii čísel. A právě tyto odhady vymezí výše zmíněnou podmnožinu nerezonančních frekvencí.


next up previous
Další: 7. Vlastní výsledky Výš: 6. Metody vyšetřování Předchozí: A) Adiabatické metody
Pavel Stovicek
2003-03-26