Adamův výběr nejhnusnějších vět a důkazů z Matematické analýzy A3
Funkční posloupnosti
Definice (Weierstrassova funkce).
kde je pilovitá funkce.
Věta. Weierstrassova funkce je všude spojitá.
Důkaz. Pilovitá funkce je omezená, takže řada konverguje stejnoměrně na celém , a protože je to řada spojitých funkcí, limita je spojitá.
Věta. Weierstrassova funkce není nikde diferencovatelná.
Důkaz (základní myšlenka). Jako v definici derivace zvolíme , kde znaménko budeme volit tak, aby nám vyšlo suprémum , tedy limita neexistuje nebo je .
Věta. Nechť je hladká na . Pokud platí následující podmínka, potom je funkce i analytická:
Definice (Dirichletovo jádro).
Věta.-tý částečný součet Fourierovy řady funkce je roven
Věta. Fourierova řada v bodě konverguje k , právě pokud
Důkaz (základní myšlenka). Vezmeme předchozí větu a budeme s ní provádět nějaké čachry machry. Využijeme u toho identitu .
Lemma (Riemannovo). Pokud je Riemannovsky integrabilní na , potom
Důkaz (základní myšlenka). Pokud je funkce integrabilní na , uděláme to tak, že si Riemannovy obdélníčky vyjádříme jako funkci, dokážeme, že pro ni to platí, a potom ukážeme, že její integrál je blízko k integrálu původní funkce. Pokud není, roztrháme interval tak, aby byl kritický jen jeden z krajních bodů. Každý z kousíčků potom ještě roztrhneme tak, aby kritická část byla hodně malá, a aplikujeme již dokázané.
Věta. Fourierova řada v bodě konverguje k , právě pokud existuje takové, že
Důkaz (základní myšlenka). Vezmeme poslední větu a použijeme vztah . Pomocí Riemannova lemmatu se zbavíme , následně rozřízneme integrál kolem a zbavíme se druhé části.
Věta (Diniho). Fourierova řada v bodě konverguje k , pokud (ne nutně) existuje takové, že
Důkaz (základní myšlenka). Pomocí Riemannova lemmatu to převedeme na předchozí větu.
Věta. Pokud má po částech spojitou derivaci na , potom její Fourierova řada konverguje k její periodizaci s nastředovanými nespojitostmi.
Důkaz (základní myšlenka). Nejdřív musíme ukázat, že je vůbec spojitá. To je potíž akorát v kritických bodech. Musí se to nějak hnusně vymlátit pomocí Lagrangeovy věty o přírůstku. Potom budeme chtít uplatnit Diniho kritérium, což si ještě budeme muset rozdělit na kritické a nekritické body a v obou případech použijeme Lagrangeovu větu o přírůstku.
Věta (Besselova nerovnost).
pokud integrál konverguje.
Důkaz (základní myšlenka). Začneme . To roznásobíme a pomocí předchozích větiček si jednotlivé členy upravíme. Pak pošleme .
Poznámka. Pokud to samé uděláme s tou samou funkcí, ale jinou řadou, zjistíme, že odchylka vyjde horší.
Věta (Jordanova). Pokud , funkce je spojitá a má po částech spojitou derivaci, potom její Fourierova řada konverguje stejnoměrně k periodickému prodloužení.
Důkaz (základní myšlenka). Rozkrájíme si funkci podle kritických bodů a výrazy pro v jednotlivých částech zintegrujeme per partes, čímž zjistíme, že a obráceně, kde jsou Fourierovy koeficianty . Členy původní Fourierovy řady potom odhadneme shora , uplatníme Besselovu nerovnost a Weierstrassovo kritérium.
Věta (Parsevalova rovnost).
pokud integrál konverguje.
Důkaz (základní myšlenka). V důkazu Besselovy nerovnosti se ukazuje, že rozdíl stran je roven . Takže chceme dokázat, že tohle je . Nejprve vyřešíme případ, kdy je Riemannovsky integrabilní, tedy omezená. Zvolíme si dostatečně jemné dělení a aproximujeme funkci lomenou čarou. Ještě navíc si nastavíme , což neovlivní integrál, ale lomená čára díky tomu bude splňovat podmínky Jordanovy věty. Tedy víme, že její Fourierova řada konverguje, a pomocí toho nějak odhadneme původní Fourierovu řadu. Teď předpokládejme, že nemá Riemannův integrál, ale má zobecněný Riemannův integrál. Potom stačí funkci na dostatečně malém kousíčku u kritického bodu nastavit na nulu a použít již dokázané.
Topologie
Věta. je báze nějakého topologického prostoru, právě pokud
Definice. Množina je hustá v množině , pokud .
Věta.Pouze ve Fréchetově prostoru () platí:
Věta.Pouze v Hausdorrfově prostoru () je limita určena jednoznačně.
Věta.Uzavřená množina v kompaktním prostoru je kompaktní.
Věta.Kompaktní množina v Hausdorffově prostoru je uzavřená.
Věta. V kompaktním prostoru: Pokud má posloupnost právě jednu hromadnou hodnotu, potom konverguje.
Věta. V Hausdorffově prostoru: Pokud posloupnost konverguje, potom má právě jednu hromadnou hodnotu
Věta. V topologickém prostoru: Pokud posloupnost má konvergentní podposloupnost, potom má hromadnou hodnotu.
Věta. V metrickém prostoru: Pokud posloupnost má hromadnou hodnotu, potom má konvergentní podposloupnost.
Věta.Metrický prostor je kompaktní právě tehdy, pokud je sekvenčně kompaktní.
Důkaz (základní myšlenka).
Vyplývá z výše uvedených vět.
Lemma (Lebesgueovo). Mějme otevřené pokrytí sekvenčně kompaktního prostoru. Potom existuje velikost koule taková, že každou takovou kouli najdeme v nějakém prvku pokrytí.
Důkaz (základní myšlenka). Sporem. Budeme brát čím dál menší koule, které nejsou pokryté. Nechť je limita vybrané posloupnosti jejich středů. Ale kolem nějakou vhodnou kouli najdeme a z toho vymlátíme spor.
Lemma (Borelovo). Sekvenčně kompaktní prostor je totálně omezený, tedy dá se pokrýt konečným množstvím koulí libovolné velikosti.
Důkaz (základní myšlenka). Budeme prostě nějak volit středy koulí a dokážeme, že pokud po konečném počtu kroků neskončíme, bude to spor.
Potom už to je jednoduchý.
Věta.Kompaktní množina v metrickém prostoru je omezená a uzavřená.
Věta. Pokud máme spojité zobrazení z kompaktního prostoru, potom obraz kompaktní množiny je kompaktni.
Věta.Spojité zobrazení z kompaktního metrického prostoru do metrického prostoru je stejnoměrně spojité.
Důkaz (základní myšlenka). Sporem. Budeme zmenšovat , tím vytvoříme posloupnosti a využijeme sekvenční kompaktnost.
Lemma (tubulární). Mějme otevřenou množinu a kompaktní množinu . Potom množina je otevřená v .
Důkaz (základní myšlenka). Nechť . Z vlastností otevřené množiny máme pro každé takové otevřené , že . Tyto množiny jsou pokrytí, vybereme z nich konečné podpokrytí a ukážeme, že jeho průnik je okolí , které je podmnožina .
Věta (Tychonovova). Kartézský součin dvou kompaktních prostorů je kompaktní.
Důkaz. Mějme nějaké . V tubulárním lemmatu zvolíme a za sjednocení nějakého konečného pokrytí . Tohle uděláme pro všechna a tím dosteneme pokrytí , z něhož vybereme konečné podpokrytí. To vynásobíme a dosteneme pokrytí .
Věta. Libovolné dvě normy na prostoru konečné dimenze jsou ekvivalentní.
Důkaz (základní myšlenka). Vezmeme nějakou bázi a budeme porovnávat obecnou normu s maximovou normou v této bázi. Jedna nerovnost bude snadná, na druhou potřebujeme lemma:
Lemma. Množina (jednotková kružnice maximové normy) je kompaktní.
Důkaz (základní myšlenka). Problém si snadno převedeme do . Jak již víme, jednotková uzavřená koule je kompaktní. Kružnice je uzavřená, protože je to vzor uzavřené množiny přes spojité zobrazení , a tedy je taky kompaktní.
Jelikož je kružnice kompaktní, identická funkce na ní nabývá minima, a tedy existuje nenulový vektor, který má z vektorů jednotkové kružnice nejmenší tu druhou normu. Zbytek je zřejmý.
Věta (Heineova-Borelova). Množina v normovaném prostoru konečné dimenze je kompaktní právě tehdy, pokud je omezená a uzavřená.
Důkaz (základní myšlenka). Pomocí souřadnicového izomormismu se dostaneme do s maximovou normou. Tam je omezená množina podmnožinou uzavřeného kvádru, který již víme, že kompaktní, a jelikož je množina uzavřená, je také kompaktní.
Věta.Úplná množina v metrickém prostoru je uzavřená.
Věta.Uzavřená množina v úplném metrickém prostoru je úplná.
Lemma. V totálně omezeném prostoru má každá posloupnost cauhyovskou podposloupnost.
Důkaz (základní myšlenka). Budeme brát postupně se zmenšující velikosti koulí a pokaždé najdeme jednu kouli, která obsahuje nekonečně mnoho členů posloupnosti.
Věta.Metrický prostor je kompaktní právě tehdy, pokud je úplný a totálně omezený.
Věta. Topologická sinusoida není křivkově souvislá.
Důkaz (základní myšlenka). Předpokládejme, že by bod šel spojit s bodem křivkou . Definujme
To je zmenšující se posloupnost uzavřených podmnožin kompaktní množiny, takže mají neprázdný průnik, který musí být v bodě , což je spor.
Funkce více proměnných
Věta. Nechť funkce je spojitá. Potom
Důkaz (základní myšlenka). Vezmeme a budeme odhadovat .
Věta. Nechť funkce , kde , je diferencovatelná na . Nechť je konvexní a derivace je na ní omezená číslem . Potom
Důkaz (základní myšlenka). Pomocí per partes nějak dostaneme integrál po úsečce mezi a na něj aplikujeme předchozí lemma.