na obsah klávesové zkratky na hlavní stránku na menu

Úvod do C

Jazyk C je jedním z nejrozšířenějších programovacích jazyků na světě. V tomto článku bude krátce shrnuta historie vývoje tohoto jazyka.

Úvod

Jazyk C je programovací jazyk vyvinutý Denisem Ritchiem v roce 1972 pro účely programování v systému UNIX. Návrh jazyka má blízko k assembleru, aby bylo možné implementovat jednotlivé části systému. S drobnou nadsázkou lze tvrdit, že C je v podstatě polidštěný assembler. Z toho vychází na jednu stranu velká síla tohoto jazyka, ale také jeho komplikovanost. Jazyk C se po svém uvedení stal nesmírně populární a v dnešní době jeho vlivy najdeme v téměř každém moderním jazyce.

Historie jazyka

Jazyk C byl uveden v roce 1972, dva roky po vydání jazyka Pascal. Název jazyka vychází z faktu, že jeho syntaxe byla postavená na již existujícím jazyce B. Důvodem pro vývoj C byla snaha o přepsání UNIXu z assembleru, na což jazyk B nestačil.

Za prvním návrhem jazyka stál Denis Ritchie a Brian Kernighan, kteří v roce 1972 vydali knihu The C programming Language. Tato verze jazyka se běžně označuje jako K&R C.

V sedmdesátých a osmdesátých letech se implementace C dostaly do celé řady architektur včetně IBM PC. Popularita C tak začala prudce růst. V roce 1983 organizace ANSI začala pracovat na standardizaci jazyka C. V roce 1989 byl vydán standard C, který se běžně označuje jako C89. V roce 1990 organizace ISO přejala standard ANSI C, tento standard je někdy označován jako C90.

Posledním dosud vydaným standardem je tzv. norma C99. Ta do jazyka C přidala některé možnosti z jazyka C++ a podporu mezinárodních znakových sad.

Od roku 2007 byl v přípravě standard C1X, který nese konečné označení C11 a vydaný byl v roce 2011. Nový standard dále rozšířuje schopnosti jazyka. V poslední verzi specifikace byl např. přidán standardní model vláken nebo statické aserce.