Gabriel CRAMER Carl Friedrich GAUSSCharles Lutwidge DODGSON
Cramer GaussDodgson

Krok za krokem k řešení soustav lineárních algebraických rovnic

Obsah



Kapitola první

Historie

Úvod: Historie lineární algebry je otočená "nohama vzhůru". Odvíjela se totiž v opačném pořadí, než jak se dnes běžně vyučuje v prvním ročníku vysokých škol technického směru. Paradoxně se tedy nejprve objevily determinanty, až po nich matice a teprve začátkem 20. století se začal prosazovat pojem vektorový prostor. Úplně na začátku všeho stály a celým vývojem prostupovaly soustavy lineárních algebraických rovnic. Vždyť také algebra má původ ve slově al-jabr, které použil jako první v 9. století arabský matematik Al-Khwarizmi pro označení "sečtení 2 rovnic s cílem zbavit se neznámé".
Termín soustava lineárních algebraických rovnic: Prozraďme nyní, co je to soustava LAR. Nechť je dáno m.n koeficientů aij a m koeficientů pravé strany bi. My budeme uvažovat ve valné většině úloh koeficienty reálné, ale samozřejmě v historii vždy počtáři pracovali s takovými čísly, která znali. Nejprve s přirozenými, poté racionálními kladnými a zápornými celými čísly, nakonec s reálnými a komplexními a dnes umíme pracovat i s koeficienty ještě obecnějšími, což ale v tuto chvíli není předmětem našeho zájmu. Řešit soustavu m lineárních algebraických rovnic o n neznámých znamená najít reálnou n-tici čísel (x1, x2, ..., xn), která splňují následující rovnice.
soustava LAR
Termín lineární souvisí s tím, že se neznámé xi vyskytují v první mocnině, tedy pouze jako (xi)1.
Velmi užitečné jsou pojmy matice soustavy a rozšířená matice soustavy. Získáme je tak, že koeficienty sestavíme do tabulek následujícím způsobem.
matice soustavy LAR
Ukažme si konkrétní příklad takové soustavy a najděme rovnou i její řešení.
Intuitivní řešení soustavy LAR

Zde je k dispozici program, který metodami analogickými předchozímu příkladu hledá řešení jakékoliv soustavy 3 rovnic pro 3 neznámé, ovšem za podmínky, že tato soustava má řešení jediné.

Všimněme si, že v předchozím příkladu jsme byli schopni soustavu vyřešit, protože umíme pracovat se zápornými čísly a se zlomky. Počtáři a matematici v dřívějších dobách však ještě naši znalosti neměli a teprve je budovali. Podívejme se, jaké koeficienty a jaké výsledky v rovnicích připouštěli a také jak postupně tvořili matematické značení.

Dávná historie: Egypťané a Babyloňané již před 4000 lety řeší soustavy 2 LAR o 2 neznámých. Takové úlohy zapisují pouze slovně, vždy řeší soustavy s konkrétními číselnými koeficienty, které mají původ v praktických úlohách (Egypťané počítají měřice ječmene a Babylonci gury obilí). Koeficienty jsou jen přirozená čísla a jako výsledek připouští i jednoduché zlomky.

150 - 50 př. n. l. Číňané v 8. kapitole Devíti traktátů o matematickém umění (také se někdy říká Matematika v devíti kapitolách) řeší 18 slovních úloh vedoucích na soustavy LAR, používají metodu fang čcheng, která je předchůdkyní Gaussova eliminačního algoritmu a používá sloupcové úpravy. Čínští počtáři umí pracovat s přirozenými čísly a jednoduchými zlomky, ale v mezivýpočtech připouští i čísla záporná, definují základní aritmetické operace s takovými čísly, ale barví je červenou tuší a nepovažují je ještě za plnohodnotná čísla.

Seki Kowa
Japonec Takakazu Šinsuke Seki Kowa (1642-1708) a jeho žáci rozvíjí metodu fang čcheng a jejím prostřednictvím dospívají k pojmu determinant. Seki Kowa (na obrázku) bývá občas považován za objevitele determinantu.

Staří Řekové, ač jsou považováni za zakladatele opravdové matematiky (Eukleides stojí u zrodu toho nejdůležitějšího v celé matematice - nutnosti tvrzení dokázat), k rozvoji řešení soustav LAR významně nepřispěli. Jedním z důvodů je jejich složitá číselná soustava, v níž se aritmetické výpočty prováděli obtížně, druhým pak jejich zájem zaostřený na geometrii. Právě kvůli geometrii pracují jen s kladnými racionálními čísly (záporná čísla nemohou představovat délku úsečky či obsah nějakého útvaru).

Teprve indický učenec Brahmagupta přichází v 7. stol. s definicí nuly jakožto čísla (poziční nula, která značí prázdné místo v zápisu čísel v pozičních číselných soustavách, má kořeny již ve staré Babylonii). Brahmagupta definuje operace s nulou a se zápornými čísly (představuje si je jako dluh). Od této chvíle se koeficienty i výsledky v soustavách LAR mohou pohybovat i v oblasti záporných čísel. Další indickou zajímavostí je, že neznámým dávají jména barev. Do středověké Evropy se indické poznatky dostávají prostřednictvím Arabů.

Do 17. století: V 16. stol. se začíná vytvářet algebraická symbolika. François Viète v Analytickém umění značí neznámé samohláskami a koeficienty souhláskami a užívá dnešní znaky pro plus a mínus +,-. Navíc jako první vyjadřuje tvar řešení soustavy v závislosti na koeficientech - i slovo koeficient je od něj. Dnešní značení se poprvé objevuje u Reného Descarta: koeficienty značí a, b, c, ...neznámé x, y, z,... a soustavu zapisuje tak, že je na pravé straně každé rovnice nula.

Determinant: Ukažme si nejprve, jak spočíst determinant matice rozměru 2 x 2 a 3 x 3 (matici si představujme jako tabulku čísel). Obecnou definici determinantu najdete ve skriptech Algebra 2 .

Leibniz
Za objevitele determinantu bývá obvykle považován Gottfried Wilhelm Leibniz (1646 Lipsko - 1716 Hannover). V roce 1693 píše dopis markýzi L’Hospitalovi, ve kterém tvrdí, že pokud soustava n + 1 LAR o n neznámých s pravou stranou má řešení, pak je nutně determinant rozšířené matice soustavy nulový. Nepoužívá ještě ovšem slovo determinant, protože takové označení použije poprvé až Gauss, a samozřejmě ani matice, poněvadž s tím přijde ještě o něco později Sylvester. Leibniz v dopise chválí své novátorské značení: ij pro koeficient aij a j0 pro j -tou složku pravé strany bj. Popis vytváření determinantu je nepraktický, a tak jeho nápad zůstává bez ohlasu.

nahoru

Popis programuLink pro stažení(python)Link na online verzi
Výpočet determinantu pro 3x3 maticizdezatím není
Výpočet matice 3x3 Gaussovou eliminacízdezatím není
Výpočet matice 3x3 pomocí Cramerova pravidlazdezatím není